انجمن طرفداران توسعه بندرانزلی

انجمن طرفداران توسعه بندرانزلی

نهادی مدنی، غیردولتی، غیرسیاسی، غیر انتفاعی و بدون وابستگی به گروه های حزبی، قومی، نژادی و ایدئولوژیک بدون وابستگی به گروه های حزبی، جناحی، قومی و عقیدتی

آخرین نظرات
پیوندهای روزانه

نقض حقوق شهروندی انزلی پشت سد معبر

سه شنبه, ۲۵ فروردين ۱۳۹۴، ۰۱:۵۲ ق.ظ

نقض حقوق شهروندان انزلی پشت سد معبر/ قانون حقوق شهروندی اجرا شود

نمایشگاه اتومبیل
شناسهٔ خبر: 2530971 
انزلی- وقتی سخن از سد معبر پیش می آید اغلب به دستفروشانی می اندیشیم که کنار خیابان بساط پهن کرده اند غافل از اینکه این روزها اصناف در شهر انزلی به مهمترین عامل سد معبر تبدیل شده اند.

به گزارش مهر، وقتی سخن از سد معبر پیش می آید اغلب به دستفروشانی می اندیشیم که کنار خیابان بساط پهن کرده و در مسیر آمد و رفت عابران مانع ایجاد کرده اند اما این روزها دیگر سد معبر مختص دستفروشان نبوده و این معضل به شکل تعرض اصناف به حریم عابران پیاده نیز درآمده است. اصنافی که پیاده روی مقابل محل کسب خویش را، ملک شخصی خود می دانند و بعضی از آنها بخشی از اجناسی که برای فروش عرضه می کنند را در پیاده رو به نمایش می گذارند. اغذیه فروشانی که  میز و صندلی در پیاده رو چیده اند و از مشتری های خویش پذیرایی می کنند و یا جگرکی هایی که منقل کبابشان را در پیاده رو علم کرده اند در این میان نمایش اتومبیل ها در پیاده روها حکایت دیگری است.

نمایشگاه های اتومبیلی که خطر ساز می شوند

 یکی از شهروندان انزلی در گفتگو با خبر نگار مهر می گوید: نمایشگاه های اتومبیل  بسیاری در حدفاصل بین گلزار شهدای انزلی و بازار کاسپین مشغول به کسب و کارند. اما برخی از  آنها بدون در نظر گرفتن حقوق عابران پیاده، اتومبیل هایشان را در پیاده روی مقابل نمایشگاه خویش پارک می کنند، به گونه ای که رفت و آمد عابران ممکن نیست.

 وی می افزاید: البته آنها مسیر کند روی خیابان  و همچنین گاه خیابان ها و کوچه های نزدیک به محل کسب خودشان را هم اشغال  و عرصه را بر ساکنان این منطقه تنگ می کنند. ورود و خروج  خودرو از خیابان های فرعی به اصلی  با دشواری انجام می شود و گاه به شدت خطرناک است.

این شهروند ادامه می دهد: وقتی مسیر کندروی خیابان در تقاطع فرعی به اصلی  اشغال باشد، ناچاریم از همان ابتدای ورود به خیابان اصلی وارد مسیر تندرو شویم. پارک خودروها زیر تابلوی ایستگاه تاکسی و اتوبوس هم مشکل دیگری است که  اهالی این منطقه با آن دست به گریبانند.

شهرداری متولی اصلی برخورد با سد معبر است 

 سدمعبر از جمله موضوعاتی  است که در حوزه تعرض به حقوق شهروندی مطرح می شود. بر اساس ماده ۵۵ قانون شهرداری ها، سد معابرعمومی و اشغال پیاده روها و استفاده غیر مجاز ازآنها و میدان ها و پارک ها و باغ های عمومی برای کسب و یا سکنی و یا به عنوان دیگری ممنوع است و شهرداری مکلف است از آن جلوگیری و در رفع موانع موجود و آزاد کردن معابر و اماکن مذکور فوق به وسیله مأمورین خود رأساً اقدام کند.

دستفروشانی که در پیاده روها  اجناس خود را عرضه می کنند و یا نمایشگاه های اتومبیلی که به حریم پیاده روها متعرض می شوند از مظاهر بارز سد معبر محسوب می شوندشهردار انزلی در این باره در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار می کند: ساماندهی سد معابر از مباحثی است که بارها در شهرداری انزلی مطرح شده  و  شورای اسلامی شهر  و شورای تامین  از آن حمایت کرده اند تا به شیوه های مختلف  معضل سد معبر در این شهر برطرف شود.

 رضا پورشعبان می افزاید: دستفروشانی که در پیاده روها  اجناس خود را عرضه می کنند و یا نمایشگاه های اتومبیلی که به حریم پیاده روها متعرض می شوند و همچنین وانت بارهایی که با توقف در اماکن نامناسب  به فروش اجناس می پردازند از جمله موارد ایجاد سد معبر است که می توان به آن اشاره کرد.

وی یادآور می شود: در طول سال ۹۳  اقداماتی مناسب  به منظور ساماندهی سد معبر در شهر انجام شد. ابتدا ساماندهی  وانت بارهای سطح غازیان و انتقال آن ها به یک مکان معین در غازیان انجام شد و در ادامه از تاریخ ۱۹ اسفند نیز این اقدام در سطح انزلی با همکاری پلیس راهور و نیروی انتظامی و با حمایت شورای تامین و به ویژه دادستان محترم  انجام گرفت و بیش از ۵۰ دستگاه وانت باری که در سطح انزلی مشغول عرضه و فروش اجناس  بودند به  مکانی  مشخص انتقال داده شدند.

 پور شعبان در ادامه بیان می کند: برای حل معضل سد معبر بین شهرداری و اتاق اصناف نیز تعامل خوبی به وجود آمده است تا  با همکاری اصناف با واحدهای متخلف برخورد شود که امیدواریم با ادامه این اقدامات در سال جدید، این مشکل به طور کلی حل شود.

اقدامات پلیس راهور برای رفع سد معبر

رییس پلیس راهور انزلی نیز در گفتگو با خبرنگارمهر درباره اقدامات انجام گرفته برای حل معضل سد معبر در شهرستان انزلی می گوید: از اواخر بهمن ماه سال ۹۳ اطلاعیه ای خطاب به نمایشگاه داران، کسبه، تعمیرکاران، وانت های دستفروش و کلیه رانندگان صادر و همچنین برگه های این اطلاعیه  توزیع و بنرهای آن در سطح شهر  به منظور  اطلاع رسانی  گسترده نصب شد.

 پارک اتومبیل در پیاده روها مسیر عبور و مرور عابران را سد می کند، بدین ترتیب  عابران به ناچار وارد خیابان شده و این بسیار خطر آفرین و حادثه ساز استسروان احمد رستمی می افزاید: در بخشی ازاین اطلاعیه ذکر شده بود که پلیس راهنمایی و رانندگی شهرستان بندرانزلی در نظر دارد با توجه به وظیفه قانونی خود، به استناد مواد قانونی ماده ۷ قانون اصلاح قانون ایمنی راه ها  و راه آهن، ماده ۱۲-۱۱ و ۱۳ قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی و ماده ۱۵۹ آیین نامه راهنمایی و رانندگی و کد تخلفات ۲۰۸۸، ۲۱۰۱ و ۲۱۰۷  جدول تخلفات راهور نسبت به تشدید برخورد با رانندگان و نمایشگاه های اتومبیل که خودروهای خود را در پیاده روهای سطح شهر پارک می کنند، اقدام کرده و ضمن اعمال قانون به استناد ماده ۱۲ قانون رسیدگی به تخلفات نسبت به حمل خودرو با جرثقیل به پارکینگ اقدام کند.

وی یادآورمی شود: پارک اتومبیل درپیاده روها و شستشوی خودروها مسیرعبور و مرور عابران را سد می کند، بدین ترتیب عابران به ناچار وارد خیابان شده و این بسیار حادثه ساز است.

رستمی اظهار می کند: از همه نمایشگاه داران برای حضور در جلسه توجیهی دعوت کردیم و موارد قانونی را برای آنها شرح دادیم. از نمایشگاه داران خواستیم تا طی مدت یک هفته نسبت به آزاد سازی پیاده روها اقدام کنند که البته  بسیاری از آنها به این مهم توجه کردند و تعدادی هم همچنان  پیاده روی مقابل  محل کسبشان را اشغال کرده اند.

 وی می افزاید: با همراهی اداره اماکن در مورد متخلفین، اعمال قانون شد و واحدهای متخلف جریمه  و همچنین از آنها تعهد گرفته شد  وحتی دو نمایشگاه نیز پلمب شد.

رییس پلیس راهور انزلی با تاکید بر اهمیت پیگیری و نظارت مستمر می گوید: در رفع مشکل سد معبر پیاده روهای انزلی اطلاع رسانی و آموزش  را اساس کار قرار داده ایم تا هنگام اعمال قانون جای هیچ گونه اعتراضی برای متخلفین باقی نماند.

 رستمی یادآور می شود: برای  استقرار وانت باران  دو نقطه در انزلی و غازیان در نظر گرفته شده که برای کاهش تراکم این دو منطقه و رونق گرفتن کسب و کارشان در صددیم تا چند نقطه دیگر از شهر را نیز برای استقرار به آنها معرفی کنیم.

وی اظهار می کند: همانگونه که در سال ۹۳ بر ساماندهی وانت بارها متمرکز بودیم در سال ۹۴ نیز بیش از پیش تلاش می کنیم تا  معضل سدمعبر در پیاده روهای انزلی حل شود.

با توجه به اینکه پارک اتومبیل ها در پیاده روها، راه آمد و رفت مردم را سد کرده و به موزاییک فرشهای پیاده رو آسیب می رساند و منظری نامناسب به شهرگردشگرپذیر انزلی می بخشد، پیگیری برای فراهم کردن عبور و مرور آسان در پیاده روها از نخستین حقوق شهروندان انزلی است که انتظار دارند، از سوی متولیان امر مورد توجه قرار گیرد. حقی که انتظار می رود بیش از پیش مورد توجه متولیان امر قرار گرفته و با اقدامات مستمر ونه مقطعی، شاهد پایان این معضل در شهر ساحلی انزلی باشیم.  

گزارش: مریم ساحلی

موافقین ۰ مخالفین ۰ ۹۴/۰۱/۲۵
رئیس هیات مدیره

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی