انجمن طرفداران توسعه بندرانزلی

انجمن طرفداران توسعه بندرانزلی

نهادی مدنی، غیردولتی، غیرسیاسی، غیر انتفاعی و بدون وابستگی به گروه های حزبی، قومی، نژادی و ایدئولوژیک بدون وابستگی به گروه های حزبی، جناحی، قومی و عقیدتی

آخرین نظرات
پیوندهای روزانه

درخت را به نام برگ صدا بزن

انزلی - ایرنا - بوستان محله ای رضوان بندرانزلی میزبان پسرکانی بود که نفس به نفس نهالهای جوان دادند ، نام و پیامشان را بر شاخه های نازک آویختند و آرزو کردند تا روزی درختی تناور شود.

به گزارش خبرنگار ایرنا ، به مناسبت هفته درختکاری ، به همت شهرداری بندر انزلی با همکاری سازمان مردم نهاد انجمن طرفداران توسعه بندر انزلی ، 100 اصله نهال پهن برگ مثمر بومی در بوستان محله ای رضوان ، توسط دانش آموزان ابتدایی دبستان شهید مصطفی خمینی کاشته شد.

شهردار انزلی روز چهارشنبه در آیین غرس نهالها در سخنان کوتاهی گفت : افزایش و توسعه فضای سبز و پارکهای محله ای از برنامه های جدی شهرداری انزلی است.

رضا پورشعبان افزود : شهرداری انزلی تلاش دارد تا درختان بومی متناسب با اقلیم این شهرستان ساحلی را احیا کند و بر همین اساس غرس نهالهای نارنج در تمامی نقاط مناسب شهر را در دستور کار دارد.

وی تاکید کرد : یقینا ایجاد بوستانهای محله ای می تواند در افزایش نشاط اجتماعی و تامین سلامت جسمی و روحی شهروندان موثر باشد.

پارک رضوان با وسعت 2.3 هکتار ، از جمله پارکهای محله ای مناسب در غازیان است که استعداد تبدیل شدن به یک بوستان را دارد.

*هر درخت به مثابه منبع با ارزش اکسیژن

شهرام توانا شهردار ناحیه غازیان و مسئول واحد بازیافت و کارخانه کمپوست انزلی در حاشیه این مراسم در گفت و گو با ایرنا گفت : غرس 100 اصله نهال گونه های بومی نارنج ، انار و ازگیل در این پارک 2.3 هکتاری توسط دانش آموزان دبستانی که محل مدرسه و سکونتشان در این محدوده است، فرصت مغتنمی برای اشاعه درختکاری و معرفی ظرفیتهای این پارک است.

مسئول آموزش و دبیر کمیسیون محیط زیست انجمن طرفدارن توسعه انزلی نیز در گفت و گو با ایرنا در خصوص این برنامه گفت : نوع کار با دانش آموزان را بر مبنای آموزش کاستن از ردپای اکولوژیک به منزله رفتارهای نادرست و انتخاب شیوه های صحیح با عنوان تاثیر دست قرار دادیم.

لیلا مسروری افزود : هریک از بچه ها به شاخه نهالی که کاشتند کارت سبز رنگی با نامشان و جمله ای در حمایت از درختان را آویختند.

وی خاطرنشان کرد : بچه ها به مواردی چون ننوشتن یادگاری ، نشکستن شاخه ها و روشن نکردن آتش پای درختها ، لزوم کاشت درختان ، تاثیر درخت در زیبا سازی ،اهمیت درخت در تولید اکسیژن و لزوم رسیدگی به آنها اشاره کردند.

وی تصریح کرد: این نشان می دهد بچه ها به خوبی متوجه برخی رفتارهای اشتباه ما بزرگترها هستند ، رفتارهایی که دلهای زلالشان را می رنجاند و در عمق ذهنشان رسوب میکند که اگر به آنها مجال و فضا بدهیم ، احیاگران و اصلاح گران مصمم هستند.

رییس هیئت مدیره انجمن طرفداران توسعه انزلی نیز در گفت و گو با ایرنا گفت: ما معتقدیم در مقابل گفتن هر نباید ارائه راهکار هم لازم است .

احمد اسماعیل نیا اظهار کرد : با همین نیت وقتی به بچه ها می گوییم نباید درختان را قطع کرد سعی می کنیم راهکارهایی هم برایشان داشته باشیم و با همین نگاه مداد های روزنامه ای که به جای بدنه چوبی ، بدنه ی آنها از روزنامه های بازیافتی تهیه شده است و اتفاقا ضمن کیفیت خوب برای انگشتان کوچکشان مناسب تر هم هستند ، توزیع کردیم.

پسرکان با شور و شوق و حس همکاری شیرین بیلهایی که گاه بزرگتر از قامتشان بود را دست گرفتند نهالشان را در خاک کاشتند ، با آبپاش آبش دادند وکارت نامشان را با «آرزوهای یواشکی » شان به درخت آویختند.

مردانه ایستادند و بیانیه شان را به گوش بزرگترها رساندند هم پیمان شدن به احترام درختانی که کاغذ و کتاب شده اند ، کتابهایشان را درست نگهداری کنند و به محتوی آنها توجه کنند.

کاغذی را بیهوده پاره نکنند و حتما بطور کامل از دو سوی برگهای دفترشان استفاده کنند ، قول دادند تا محترمانه از کسانی که به درختها بی توجهی می کنند بخواهند مراقب ریه های زمین باشند.

نهالها کاشته شد و پسرکان مدرسه شهید مصطفی خمینی بندر انزلی در حالیکه کتابی که از شهرداری هدیه گرفته بودند را در بغل داشتند و مدادهای روزنامه ای شان را که در دست می فشردند با نگاه رضایتمند به نهالستانی نگریستند که حکایت از توانمندی دستان کوچکشان داشت و رفتند تا آموزه امروزشان را با سایر همسالان و خانواده هاشان به اشتراک بگذارند./4

6030/6070

موافقین ۰ مخالفین ۰ ۹۳/۱۲/۱۳
رئیس هیات مدیره

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی