گزارش برنامه همایش دانش آموزی 22 خرداد 96

 

اجرای نخستین همایش دانش آموزی پویش جمع آوری درب بطری های پلاستیکی به مناسبت روز جهانی محیط زیست با محوریت ساخت المانهای زیست محیطی

22 خرداد ماه 96، کمیسیون محیط زیست انجمن طرفداران توسعه بندرانزلی با همکاری مدرسه غیر دولتی مهرگان با استفاده از درب بطری های پلاستیکی جمع آوری شده به ساخت المانهای زیست محیطی پرداخته و اختتامیه روز جهانی محیط زیست را گرامی داشتند.

اهداف جمع آوری درب بطری پلاستیکی:

بطری‌های پلاستیکی، نقش بسیار زیادی در تخریب محیط زیست ما دارند. در این میان، درب های بطری که آلیاژ متفاوتی نسبت به خود بطری‌ها دارند نیز بی ‌نصیب نیستند و ضربه‌های جبران ‌ناپذیری به وسیله همین درب‌های کوچک به طبیعت ما رسیده است. اما حالا با جمع‌آوری درب‌های بطری، هم به محیط زیست کمک کرده‌اید و هم یک کار نیک انجام داده‌اید.


طبق بررسی های انجام شده مشخص شد که در طبیعت بسیاری از این درب ها انداخته شده اند و اگر مردم تشویق به جمع آوری این درب ها برای کارهای خیر و حفظ محیط زیست شوند، از ریختن حجم زیادی از زباله ها در طبیعت جلوگیری می شود. همچنین امروزه معضل اصلی زباله مربوط به شیرآبه ها می شود، با جمع آوری درب های پلاستیکی، بطری ها همراه با مایعات در سطل زباله انداخته نمی شود و این مسئله موجب می شود تا شیرآبه های کمتری ایجاد شود. نکته دیگری که وجود دارد این است که ما به مردم کم حجم سازی را آموزش می دهیم، یعنی علاوه بر اینکه از آنها درب های پلاستیکی را تحویل می گیریم، به آنها آموزش می دهیم تا بطری ها را فشرده کنند و این امر موجب کاهش هزینه برای جمع آوری زباله ها می شود. همچنین یکی دیگر از مزایای این طرح را می توان، فرهنگ سازی تفکیک زباله ها دانست.

در انتهای برنامه دانش آموزان فعّال محیط زیستی مدرسه غیر دولتی مهرگان پایان تحصیلی  سال 96 خود را با همدلی و اتحاد و با خاطره خوش حفظ محیط زیست به پایان رساندند.


محمدامین معصومی،مسئول کمیسیون محیط زیست انجمن طرفداران توسعه بندرانزلی