انجمن طرفداران توسعه بندرانزلی

انجمن طرفداران توسعه بندرانزلی

نهادی مدنی، غیردولتی، غیرسیاسی، غیر انتفاعی و بدون وابستگی به گروه های حزبی، قومی، نژادی و ایدئولوژیک بدون وابستگی به گروه های حزبی، جناحی، قومی و عقیدتی

آخرین نظرات
پیوندهای روزانه

نظرات خواندنی یک شهروند در الو شهروند

سه شنبه, ۲۵ شهریور ۱۳۹۳، ۰۹:۵۴ ب.ظ

نخبگان و کارشناسان حقوقی که  هنوز تفاوت طرح جامع منطقه آزاد انزلی را با طرح جامع شهر انزلی یکسان تلقی می نمایند

بسی جای تعجب است افرادی که از  نخبگان وکارشناسان حقوقی شهر انزلی می باشند ، هنوز تسلطی بر قوانین مصوب در جمهوری اسلامی ایران ندارند . سر و صداهای رسانه ای در مورد کوتاهی شهرداری و شورای شهر بندرانزلی در پیشنهاد محدوده شهر و حریم شهر که موجبات خسارت به شهروندان انزلی شده است مورد شکایت این گروه است. اما یک دانشجوی رشته شهرسازی یا معماری یا عمران حتما با گذراندن یک درس سه واحدی به راحتی می تواند تشخیص دهد که تصویب  محدوده و حریم شهر در طرح جامع شهری ، برعهده شورای عالی معماری و شهرسازی است .

اعضای شورای عالی معماری و شهرسازی با حق رای عبارتند از 1 – وزیر راه و شهرسازی 2 – وزیر کشور  3 – وزیر صنایع 4 – وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی 5 – وزیر نیرو 6 – وزیر جهاد کشاورزی 7 – وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح 8 – معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهور ( رییس سازمان برنامه و بودجه ) 9 – رییس سازمان حفاظت محیط زیست 10 – یک نفر عضو کمیسیون عمران مجلس  به عنوان ناظر  و  رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور و یا نماینده وی  (بدون  حق رای)   استانداران یا معاونان عمرانی و روسا و مدیران شهر سازی و معماری سازمان راه و شهرسازی (بدون حق رای )

همچنین  طبق تبصره 1 ماده 1  قانون تشکیل و اداره مناطق ویژه اقتصادی جمهوری اسلامی ایران ،   تصویب محدوده منطقه آزاد  و طرح جامع منطقه آزاد  تجاری صنعتی و مناطق ویژه اقتصادی با پیشنهاد دبیرخانه  (شورای عالی هماهنگی مناطق آزاد تجاری – صنعتی و ویزه اقتصادی )  و  سپس  تصویب هیات وزیران  (که وظایف آن به شورای عالی هماهنگی مناطق آزاد تجاری و با ریاست رییس جمهور تفویض شده است  )  لازم الاجرا خواهد بود.

اعضای شورای عالی  هماهنگی  مناطق آزاد تجاری متشکل از رییس جمهور( رییس شورا)، وزیران امور اقتصادی و دارایی، صنعت، معدن و تجارت، امورخارجه، کشور، نفت، تعاون، کار و رفاه اجتماعی، فرهنگ و ارشاد اسلامی، راه و شهرسازی، دادگستری، معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهور، رییس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و دبیرشورا (که بوسیله رییس جمهور تعیین می شود ) می باشند .

درقانون تعریف محدوده و حریم شهر مصوب 14/10/1384 صراحتا می گوید که حریم شهر نباید از مرز تقسیمات کشوری شهرستان وبخش مربوط تجاوز نماید. آیا  شورای شهر و نماینده شورا می توانستند از مرز تقسیمات کشوری شهرستان  پا فراتر بگذارند تا بتوانند با تعریف حریم شهر منطقه ای را تصاحب یا تملک نمایند و  یا واگذار کنند . مطالعه سایر مواد قانونی آن گویا این نکته است که وزیر کشور و وزیر راه و شهرسازی فقط دو عضو شورای عالی شهرسازی و معماری از میان سایر وزرا  هستند که در تصویب طرح جامع شهری و یا تعریف محدوده و حریم شهری حق رای دارند . این قانون پس از تصویب  سایر  قوانین خود در مورد مراجع تصویب کننده  محدوده و حریم شهر ملغی کرده است .

تبصره ماده 10 همین قانون : تبصره : تعاریف و مراجع تصمیم گیر مر بوط به محدوده ها و حریم های مورد اشاره در این قانون جایگزین تعاریف و مراجع تصمیم گیر مربوط در تمام قوانین موضوعه از جمله قانون تعاریف و ضوابط تقسیمات کشوری مصوب 15/4/1362 می شود .

اگر نخبه ای با تکیه بر جایگاه قانونی خود و با تیتر کارشناسی حقوق ، با جنجال رسانه ای  بدون ذکر ماده قانونی مطا لبی بگوید .بسیار پرسش بر انگیز است که  قصد دسترسی  به چه جایگاهی  برای منافع چه گروهی را دارد . با این اوصاف باید نگران روند عمرانی و شهرسازی شهر بندرانزلی  باشیم .

  سوال دوم هم  از ما :  اگر کارشناسی(نخبه) در حیطه کار شناسی خود نتواند نظر مستند و کارشناسانه بدهد آیا در حیطه وسیع و بسیار تخصصی هنر که هیچ هنری در آن عرصه ندار د. میتواند  نظری به غیر از  اعلام سلیقه اش داشته باشد و آن هم از کجا که اشاعه کج سلیقه گی نباشد .

((((انزلی کلاب: آقای احمدی فرد یکی از دغدغه های سامانه خبری، تحلیلی انزلی کلاب موانع ایجاد شده در مسیر توسعه شهری انزلی است، پیاده سازی طرح هایی ناکارآمد نظیر دروازه ماهی و امروز خبر حذف حریم شهری انزلی از طرح جامع شهری، گلایه ای مردمی است که در جلسات اخیر شورای شهر توسط شما مجددا مطرح گردیده است، لطفا کمی بیشتر برای همراهان انزلی کلاب در این خصوص توضیح دهید؟
_ اجازه دهید در ابتدا توضیح کوتاهی در خصوص محدوده و حریم شهری ارائه کنم، محدوده شهری یا خدماتی، محدوده ایست که شهرداری مکلف به ارائه خدمات شهری به آن محدوده است، خدماتی نظیر: توسعه و اجرای طرح های عمرانی، تاسیسات زیر بنایی، احداث و توسعه معابر و رفت و روب و نظافت مناطق و … ضمن آنکه کلیه ساخت و سازهایی که در آن محدوده صورت میپذیرد زیر نظر شهرداری خواهد بود.
اما حریم شهری به مناطقی اطلاق میشود که پیرامون محدوده ی شهری قرار دارد، بدین منظور که اگر در آینده شهر نیاز به گسترش پیدا کند این مناطق تحت نظارت و حفاظت شهرداری قرار می گیرد تا از هر گونه ساخت و ساز بی رویه در حریم شهر جلوگیری بعمل آوردتا شهر در چشم انداز توسعه خود با مشکل مواجه نشود.
اما متاسفانه در طرح جامع جدید، حریم شهر انزلی که از سمت شرق شامل پل طالب آباد تا روبروی فروشگاه خاطره بوده و از سمت غرب از خیابان آستارا خان تا ضلع غربی هتل سفیدکنار در حریم شهری بندرانزلی قرار داشت از محدوده شهری برداشته شده و این مناطق از حریم شهری انزلی حذف گردیده و در عمل امکان توسعه و گسترش افقی و طولی برای شهر انزلی در نظر گرفته نشده و امکان پذیر نخواهد بود.))))

همان طور که ملاحظه می کنید محدوده انزلی در طرح  قبلی از سمت شرق رودخانه طالب آباد می باشد

  و ....ملاحظه می کنید در طرح جدید هم مانند طرح گذشته رودخانه طالب آباد خط لبه محدوده است .

 

نظرات  (۴)

تلویزیون شما چند تا کانال داره ؟
سال ها پیش که صدا و سیما فقط سه شبکه تلویزیونی داشت یکی از دگمه های تلویزیون  برای جابجایی روی کانال ها می چرخید . بعضی ها تا عدد 12 جا داشت و بعضی تا 24 کانال شماره بندی داشت .یکی از کانال هم برای پخش ویدئو  تنطیم می شد . 
با مزه است که زیدی می پرسید تلویزیون شما چند تا کانال داره ؟
افزایش محدوده و حریم شهر هم حکایتی  از همین دست است . 
اگه قانونی در سال 1375 وطایف شورا را تصویب کرده ولی در سال 1384 قانون دیگری  تصویب شده که  دقیقا اسمش " قانون تعریف محدوده و حریم شهر " بوده است ،  این بنده خدا عضو  شورای شهر چی میدونسته ؟ تقصیر قوانین ما است که دارای قوانین ناسخ و منسوخ زیاد هست و متاسفانه آدم را بعضی وقت ها شرمنده می کند حالا شما این دفعه ندید بگیرید و به حساب  " جوان است جویای نام آمده است  " بگذارید. یا حق

در محدوده شهر ، شهرداری موظف هست که خدمات برسونه و ساخت و سازها را بر اساس طرح جامع کنترل کنه و  اما در حریم شهر که اراضی بلافاصله بعد از محدوده شهر هست  دهیاری ها و و شورای اسلامی روستا تحت کنترل فرمانداری ها خدمات می رسانند و ساخت و ساز را کنترل می کنند باز هم مطابق طرح جامع باید عمل بشود. و تاکید در حفظ کمربند سبز اطراف شهر هستش . یعنی حفظ اراضی کشاورزی و باغات و جنگل های اطراف شهر .
اگه تو مزارع و شالیزارهای دهستان های اطراف شهر این همه ساخت و ساز غیر متعارف دیده میشه باید دهیاری ها و شورای اسلامی روستاهای مربوطه زیر سوال بروند و بوسیله فرمانداری  این موارد باید پی گیری بشود.
تاانجاکه من یادم میادمحدوده شهرانزلی ازسال68 ازشرق پل طالب اباد وازغرب بشم بوده ازچندوچون طرح جامع جدید خبرندارم وباورش مشکله که درطرح جدیدمحدوده راکاهش داده باشند.بنظرم چنین مصاحبه که ازواقعیت بدورباشدهزینه ایست که از اعتبارمصاحبه کننده ومصاحبه شونده به هرزمیرودوبه اعتماداجتماعی هردوطرف خدشه وارد میکند

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی