انجمن طرفداران توسعه بندرانزلی

انجمن طرفداران توسعه بندرانزلی

نهادی مدنی، غیردولتی، غیرسیاسی، غیر انتفاعی و بدون وابستگی به گروه های حزبی، قومی، نژادی و ایدئولوژیک بدون وابستگی به گروه های حزبی، جناحی، قومی و عقیدتی

آخرین نظرات
پیوندهای روزانه


مردم به تغییرات مشهود نمره قبولی می دهند

تالاب انزلی نه بخشی از جغرافیای استانی در شمال کشور که بخشی از اکوسیستم جهانی است همان اندازه که به ایرانیان تعلق دارد ، متعلق به جامعه جهانی است و این مسئولیت مضاعف را متوجه همگان میسازد.
عصر یکشنبه- دوم آذر93 -  نشست  سه جانبه شهرداری انزلی ، نماینده جهاد دانشگاهی گیلان و مدیران جایکا در پروژه احیای تالاب انزلی در محل شهرداری  برگزارشد.
شهردار انزلی در این نشست که با هدف رایزنی  پیرامون چگونگی همکاری طرفین در راستای اهداف تعیین شده در فاز دوم فعالیت آژانس همکاریهای بین المللی ژاپن (جایکا) در تالاب  انزلی که به فاز عملیاتی موسوم است ، گفت: برکسی پوشیده  نیست که در امور هم سو باهم ، مشارکت ثمر بخش تر از موازی کاری است.
"رضا پورشعبان " تصریح کرد: صرف نظر از یک فاصله زمانی دو ساله ، ده سال است که جایکا در گیلان برای  کمک به احیای تالاب انزلی فعالیت دارد و از آنجاکه برای طرف ژاپنی همواره مردم بعنوان بهره برداران اصلی مطرح بوده اند، اخذ نمره قبولی از جامعه بهره برداران و ذی نفعان منوط به مشهود بودن تغییرات معهود است.
وی گفت : در عین حال شهرداری انزلی نیز مانند سایر دستگاهها حسب وظیفه ذاتی خود ، ولو به طور غیر مستقیم دغدغه کمک در تسریع روند احیای تالاب را دارد.
شهردار انزلی توضیح داد: برنامه های شهرداری و حساسیت  این نهاد  پیرامون مدیریت پسماند ، حل معضل شیرابه  پسماندها ، ارتقا سطح کیفی کارخانه کمپوست و مدیریت دقیق تر پس سرندی ها به طریق اولی ، کمک به احیای تالاب است چراکه  موارد یاد شده با صدمه به منابع خاکی و آبی در نهایت به آلایندگی تالاب می انجامد.
پورشعبان ضمن ارائه گزارشی از فعالیتهای صورت گرفته اظهارکرد: شهرداری انزلی در بحث مدیریت پسماند، کارهای مطالعاتی و روند های آزمایشی را پشت سر گذاشته و هم اکنون وارد سیر عملیاتی شده است لذا اعلام آمادگی می کنیم در صورت حصول توافق دوطرفه ، شرایط برای همکاری و هم سویی ما و جایکا به سبب نیت مشترکی که وجود دارد ، فراهم باشد.
شهردار انزلی تاکید کرد
* فراهم بودن شرایط مدیریت شیرابه
نماینده جهاد دانشگاهی استان گیلان که بعنوان مشاور اجرای طرح مدیریت شیرابه کارخانه کمپوست انزلی فعالیت دارد در این نشست با اشاره به بحران زا بودن شیرابه ها گفت : شیرابه پسماندها در تمام دنیا الوده ترین نوع پسآب به حساب می آیند و به لحاظ تصفیه پذیری ، سخت تصفیه محسوب میشوند.
"علیرضا پنداشته " یاد آور شد : بطور معمولی روشهای بیولوژیک ، عمدته ترین راهکار برای کاستن بار آلودگی است اما شیرابه ها به لحاظ آنکه قابلیت تجزیه کمی دارند ، استفاده از روشهای رایج به تنهایی قابلیت کاهش 100 درصدی بار الودگی را ندارد.
عضو هیئت علمی جهاد دانشگاهی گیلان از دو پیش فرض یا سناریو برای مدیریت شیرابه کارخانه کپوست انزلی خبر داد و گفت : یکی از این راهکارها انجام پیش تصفیه شیرابه و سپس انتقال آن به تصفیه خانه اصلی شهر است و سناریو دوم انجام تصفیه کامل شیرابه در محل کارخانه است .
وی با اشاره به اینکه تاکنون بررسی های اولیه نتایج مقبولی داشته است گفت: در گزارش نهایی می توانیم به طور کامل  روش ،  بازدهی و هزینه را ارائه کنیم.
پنداشته خاطر نشان کرد: یقینا به فرض وقوع بدترین حالت ممکن به لحاظ منابع مالی و بودجه  می توانیم با انجام پیش تصفیه از بارآلودگی کم کنیم و ان را به سامانه فاصلاب شهری انتقال دهیم.
*ارائه مشاوره فنی
مشاور ارشد تیم جایکا در پروژه  مدیریت اکولوژیک تالاب انزلی با اشاره به اینکه مسئله  پسماند از موارد مطروحه در فاز دوم بوده و که در زیر کمیته  مدیریت پسماند دنبال میشود گفت : مسئله پسماند های جامد که در نهایت پس از طی مسیر به حاشیه تالاب می رسند برای ما مهم است .
" تومو آئوکی" گفت: چنانکه کی دانیم مسئله شیرابه ها نیز از مسائل مبتلابه کارخانه های کمپوست است لذا مشخص است که اگر بتوانیم  سیستم مدیریت یکپارچه را در سطح ح.زه آبخیزتالاب انزلی  ایجاد کنیم ، به حل مشکل کمک می کند .
مشاور ارشد تیم جایکا خاطرنشان کرد: چهارسالی که از حضور ما باقی مانده نه به لحاظ بودجه و نه به لحاظ فنی و شرایط پروژه ، نمی تواند این مهم را محقق کند  لذا ما تنها می توانیم به آن دسته از اقدام هایی که در حیطه زمانی و منابع موجودمان است، بپردازیم لذا همچنان باید فعالیتهای ازمایشی کوچک مقیاس (پایلوت) را برخی مناطق خاص و گزینشی اجرا کنیم .
وی  با اشاره به اینکه  در زیر کمیته مدیریت پسماند  مقصود  تامین خلا های موجود در حیطه  شرایط فعلی است تصریح کرد: انجام بازدیدهای میدانی و جمع آوری گزارش ها برای بررسی در زیر کمیته مدیریت پسماند این پروژه ، توصیه میشود.
آئوکی  خاطر نشان کرد: پروژه تصفیه شیرابه ، مهم است  اما به لحاظ مالی ، زمانی و فنی در پروژه ما تعریف نمیشود  اگرچه می توانیم بعنوان مشاوران فنی ، در کنار همکاران ایرانی مان باشیم و خوشحال خواهیم شد در بحث تبادل اطلاعات به جهت بروز رسانی دانسته هایمان ، در کنارتان باشیم.
معاون مشاور ارشد تیم جایکا نیز در سخنان کوتاهی بر این موضوع تاکید کرد : ما محدودیت خودمان را در اقدامهای عملی داریم  و در حال حاضر یک تیم 10 نفره هستیم که یکی از اعضا در بحث مدیریت پسماند فعالیت دارد .
"ایتارو اکودا"  خاطرنشان کرد: در پروژه مدیریت اکولوژیک تالاب انزلی وظیفه ما صرفا ارائه مشاوره فنی است و در این چهارچوب از هرچیزی که از دستمان برآید ، دریغ نخواهیم کرد.
وی در خاتمه اظهار کرد: سوای مسئله مشاوره فنی ، آورده مالی جایکا ، رقم بزرگی  نیست اما آ<رده های استانی و ملی وجود دارد که برای ایجاد شرایط خوب و مناسب می توان روی آنها حساب کرد.
 گفتنی است سند همکاری ایران و آزانس همکاریهای بین المللی ژاپن در قالب" فازدوم مدیریت اکولوژیک تالاب انزلی " منعقد شده است با تعریف بازه زمانی پنج ساله تا 2019 ادامه دارد که به موجب آن سه مشکل عمده رسوب‌گذاری، پسماند و فاصلاب در تالاب انزلی  مورد مداقه قرار دارد  ضمن آنکه  تیم ژاپنی نیز به عنوان همکاران مشاوره فنی در کنار هریک از این زیرکمیته‌ها ی کمیته اصلی مدیریت تالاب انزلی خواهند بود .
بر مبنای اسناد موجود این کمیته احیای تالاب انزلی ریاست شخص استاندار است و چنانچه طرحی در این کمیته مصوبه لازم را اخذ کند ، دستگاه اجرایی مربوطه موظف است ضمن تامین اعتبار، آن را اجرا کند.
طبق تفاهم‌نامه فاز دوم مدیریت اکولوژیک تالاب انزلی، طرف ژاپنی علاوه بر همکاری فنی و آموزش همتایان، سفرها و بازدید از تالاب‌های موفق در عملیات احیا،  با توجه به سه مورد مصوب این همکاری یعنی رسوب‌گذاری، پسماند و فاصلاب در تالاب انزلی  ،  بر عهده خواهد داشت ضمن آنکه مشارکت مالی  طرف ژاپنی تا سقف دو میلیون دلار تعیین شده است.
تالاب انزلی از جمله سایتهای تالابی ثبت شده در کنوانسیون بین المللی رامسر است که به لحاظ اکولوزیک و بیولوژیک خصوصا بعنوان محل زمستان گذرانی پرندگان مهاجر و نیز محل زادآوری ماهیان کوچ رو ، حائز اهمیت است.

این مطلب با اندکی تغییر در خبرگزاری ایرنا درج شده است

موافقین ۰ مخالفین ۰ ۹۳/۰۹/۰۸
کمسیون محیط زیست انجمن طرفداران توسعه بندرانزلی

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی