اخبار انجمن

میرزا کوچک خان از بی مهری ها جلای وطن نمود

 

یکی دیگر از داشته­های گردشگری شهرمان از دست رفت. کشتی میرزا کوچک به عنوان یک نماد گردشگری بندرانزلی به علت بی مهری­های مدیران شهری جلای وطن کرد. این کشتی که در سال 1372 توسط شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران (شرکت کشتیرانی خزر) از کشور ژاپن خریداری شده بود، برای حمل و نقل گردشگران و تجار بنادر کشورهای حاشیه دریای کاسپین در این منطقه مشغول به کار شد. بعد از مدتی به علت عدم بروز رسانی قطعات و دستگاههای هدایت کننده، موفق به دریافت مجوز سفرهای طولانی نشده و سرانجام در سال 1386 به بخش خصوصی واگذار گردید. مالک جدید ضمن تعمیرات اساسی و جلب موافقت مدیران شهری ابتدا در جلوی بانک ملی پس از آن از دیوار شرقی بلوار برای اسکله استفاده نمود و شروع به کار کرد.

حضور کشتی در این مکان گردشگری جاذبه بسیاری فراهم نمود، به طوری که گردشگران از اقسا نقاط کشور به صورت گروهی برای دریاگردی به این شهر می آمدند. در فروردین 91 با توجه به استقبال گردشگران، مدیران شهری به دلایل نامعلوم اسکله ورودی را بستند و پل ارتباطی به کشتی را برداشتند و در پاسخ به اعتراضات شهروندان اظهار نمودند «استقرار این کشتی چشم انداز زیبای بندر و بلوار را خراب نموده است» در نتیجه کشتی در وسط کانال لنگر انداخت و رایزنی ها برای ایجاد امکانات اسکله ای بی نتیجه ماند.

سال 93 (امسال) برای معاینات سنواتی کشتی میرزاکوچک را به مازندران بردند. که در آنجا مورد استقبال مقامات استان قرار گرفت و امکانات اسکله ای در اختیار کشتی گذاشتند و اکنون در بندر نوشهر مشغول به کار شد.

شهروندان انزلی به عنوان اعتراض به مدیران شهری طی توماری بازگشت این کشتی را خواستار شدند انجمن طرفداران توسعه بندرانزلی در پیگیری قانونی تومار مذکور را طی نامه های جداگانه برای مدیران شهری  و استان ارسال نمود. و در پیگیریهای بعدی مدیران شهری کماکان پاسخی ندادند اما در ملاقات نماینده انجمن با استاندار محترم مقرر گردید که اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان و همچنین شهردار بندرانزلی پس از بررسی های لازم گزارشی به استاندار محترم بدهند تا در مورد بازگشت کشتی اقدم لازم معمول گردد.