انجمن طرفداران توسعه بندرانزلی

انجمن طرفداران توسعه بندرانزلی

نهادی مدنی، غیردولتی، غیرسیاسی، غیر انتفاعی و بدون وابستگی به گروه های حزبی، قومی، نژادی و ایدئولوژیک بدون وابستگی به گروه های حزبی، جناحی، قومی و عقیدتی

آخرین نظرات
پیوندهای روزانه

ََََََََََََََََََََََََََََََََََََََََََََََََََََََََََََََََََََاخبار انجمن

جلسه هم اندیشی سمن­ها با اداره کل راه و شهرسازی استان گیلان

 

به دنبال دعوت اداره کل راه و شهرسازی استان گیلان، جلسه هم اندیشی سازمانهای مردم نهاد با حضور مدیر شهرسازی و معماری استان گیلان در تاریخ 17/6/93 د رمحل این اداره کل برگزار گردید.

در این جلسه ابتدا مدیر شهرسازی و معماری استان گیلان ضمن بیان نتایج جلسه نهادهای مدنی با معاونت وزارت راه و شهرسازی که چندی پیش در تهران برگزار گردید. اظهار داشت که ساخت و سازهای بی رویه و غیر مجاز و تجاوزات به حریم عمومی، ناهنجاریهائی را در سطح استان که خود نتیجه قانون گریزی مردم از یک طرف و ضعف مدیران محلی مربوطه در مقابل افراد متخلف که از طریق توصیه های مقامات و اشخاص ذی نفوذ می شود از طرف دیگر می باشد از سنوات قبل بوجود آورده است. از آنجا که مشارکت مردمی یکی از ارکان ارزشمند و موثر دستیابی به توسعه پایدار کشور محسوب می شود، از این رو نهادهای مدنی که به صورت خودجوش و داوطلبانه از لایه های مختلف مردمی به منظور احراز حقوق شهروندی تشکیل شده اند می توانند بهترین وسیله جلوگیری از تجاوزات به عرصه های زراعی، باغی، به ویژه زیست محیطی استان باشد. بهره گیری از فعالیتهای این تشکلها به عنوان نهادهای مدنی بی طرف در امر نظارت و حتی آموزش باعث می شود که از میزان ساخت و سازهای بی رویه و غیر مجاز کاسته شده و راه را برای ورود به جامعه مدنی و قانونمند هموار نماید.

سپس هر یک از نمایندگان سمن ها ضمن معرفی نهاد خود، مسائل و مشکلات منطقه خود را تشریح نمودند نماینده انجمن طرفداران توسعه بندرانزلی ضمن ارائه آخرین شماره نشریه شهروند به مدیر همایش با بر شمردن مشکلات عدیده درون شهری اظهار نمودند که شهرداری بندرانزلی متخلف­ترین شهرداریهای استان گیلان
می­باشد. شهرداری انزلی فاقد پلیس ساخت و ساز است و بسیاری از ساخت و سازهای غیر مجاز به صورت علنی و در روز روشن انجام می­گیرد. تصرف به حریم عمومی از جمله معابر پیاده رو و ماشین رو بستر آبراهه­های خروجی تالاب، ساخت و ساز غیر قانونی در حریم تالاب و حریم جاده کنار گذر. تصرف حریم 60 متری سواحل دریا، عدم رعایت طرح تفصیلی در زمینه تعریض خیابانها و کوچه­ها، عدم رعایت اصول شهرسازی در ساخت و سازهای درون شهری، بی­توجهی مدیران به بافت فرسوده شهر، بی توجهی به بناهای تاریخی و میراث فرهنگی، و... و بسیاری از معضلاتی که باید مدیران شهرسازی در بازدیدهای خود از این شهر مشاهده کرده باشند. در انزلی جهت هر ساخت و ساز به خصوص برای انبوه سازان 2 نقشه ساختمانی عرف شده است یک نقشه برای دریافت پروانه از شهرداری و یک نقشه برای معمار ساختمان، بدین ترتیب پارکینگ ساختمان تبدیل به واحد مسکونی می شود یا شهربازی و مراکز بزرگ خرید بدون پارکینگ ساخته شده و شروع به کار می کند.

نماینده انجمن طرفداران توسعه بندرانزلی در ادامه اظهار نمودند که همه این مسائل و معضلات درون شهری را بارها از طریق نامه و ملاقات حضوری با مسئولین و درج در نشریه شهروند به مدیران یادآوری گردید. اما تاکنون اقدامات قانونی و موثری از طرف مدیران شهری صورت نگرفته است. در خاتمه نماینده انجمن ضمن تشکر از ایجاد فضای مشارکت بیشتر مردمی در اداره امور شهری، آمادگی خود را جهت همکاری در امر نظارت و تشکیل کارگاههای آموزشی شهروندان جهت جلوگیری از عملکردهای غیر قانونی اعلام نمودند.

 

موافقین ۰ مخالفین ۰ ۹۳/۰۹/۰۷
رئیس هیات مدیره

نظرات  (۱)

 البته شاید این شروع سخن  وگام اول در مورد مشارکت دادن مردم و نهاد های مدنی در نظارت و  کنترل شهر  خود و جلو گیری از تخلفات  رایج و فراوان باشد .اما جهت این حضور مثمر ثمر ،ابتدا به آموزش  دادن حقوق و مسئولیت های شهروندی نیاز است. و شهروندان اول باید بدانند که شهر به آنا تعلق دارد ودر مقابل تهدیدات شهری در مقابل آیندگان مسئولند و مسئولیتشان فقط به فضای خصوصی که بر آن مالکیت و یا سکونت  دارند منحصر نمی شود . هر تخلف از قوانین ومقررات و ضوابط شهرسازی و بهداشتی و محیط زیستی برای همه عموم مردم  ایجاد مشکلات زیاد نموده و ایندگان را گرفتار خواهدکرد .

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی