به گزارش ایرنا، عشق در ادبیات معاصر ایران موضوع پنجمین پویش 'تو هم بخوان ' انزلی با هدف کمک به نشر فرهنگ و گردش کتاب بین دوستداران حوزه کتابخوانی بود.
نیلوفر متجدد مجری توانمند و از اعضای پویش تو هم بخوان یکی از ویژگی های این رویداد را اجرای آن در مکانهای تاریخی و گردشگری با هدف جلب توجه به ارزشمندی و لزوم حفاظت از آنها عنوان کرد . 
وی یاداور شد: پویش از آبان 96 پای مناره انزلی آغاز شد و دومین گام را با چخوف برداشت ، در آخرین روزهای سرد زمستان ویرجینای ولف به دیدار دوستداران فرهنگ آمد و در قدم چهارم میزبان شازده کوچولو بود.
وی در خصوص انتخاب این مکان برای برگزاری پنجمین رویداد تصریح کرد: این پلکان جدا از بخشهای دیگر این بوستان تاریخی هویت خاص خود را دارد و در سال 1308 شمسی در دوره شهرداری محمد علی روش توسط معماری خوش ذوق به نام ستار روزگار طراحی شده و میعادگاه عاشقان بسیاری بوده است .
پلکانی که تداعی کننده ی شکل دایره است که هیچ نقطه ی آغاز و پایانی نمی شود برایش در نظر گرفت همان که در کلام عاشقانه می گویند : آغاز کسی باش که پایان تو باشد.
* داش آکل در انزلی
شایان میرزایی از جوانان فرهنگ دوست 'داش آکل' عاشقانه ی به یاد ماندنی صادق هدایت نویسنده به نام ایران را برای حاضران خواند.
همان لوطی مهربان و محبوبی که با یک نگاه دلباخته مرجان چهارده ساله شد اما اظهار عشق به او را خلاف رویهٔ جوانمردی و عمل به وظیفهٔ خود دانست و تا دم مرگ این راز را در دل نگه ‌داشت. راز مگویی که پس از مرگ تراژیک داش آکل از زبان طوطی سخنگویش برای مرجان فاش شد.
*عشق حدیثی ماندگار
متجدد مجری در بخش دیگر برنامه از ریشه کلمه عشق در اوستا گفت که به معنای خواستن و آرزو کردن است و از واژه عربی آن که از گیاه عشقه یا پیچک آمده که به دور گیاهان می پیچد.
این بانوی دانش آموخته کارشناسی ارشد زبان و ادبیات پارسی عاشقانه ای از فروغ را انتخاب کرد و خواند : ' مرا دگر رها مکن/ مرا از این ستاره ها جدا مکن/ نگاه کن که موم شب به راه ما/ چگونه قطره قطره آب می شود / صراحی سیاه دیدگان من / به لالای گرم تو/ 
لبالب از شراب خواب می شود / به روی گاهواره های شعر من /
نگاه کن / تو می دمی و آفتاب می شود.'
*عشق از زبان نادر ابراهیمی
در ادامه برنامه رویا نجارباشی از خوانش گران هنرمند انزلی نامه ای از کتاب ' چهل نامه ی کوتاه به همسرم ' اثر نادر ابراهیمی را برای حاضران خواند.
'عزیز من! اگر زاویه ی دید مان، نسبت به چیزی، یکی نیست، بگذار یکی نباشد. بگذار فرق داشته باشیم. بگذار، در عین وحدت، مستقل باشیم. بخواه که در عین یکی بودن، یکی نباشیم. بخواه که همدیگر را کامل کنیم نه ناپدید.تو نباید سایه ی کمرنگ من باشی ؛من نباید سایه ی کمرنگ تو باشم .' 
*نجدی داستان نویس و شاعری عاشق
گیتی بابایی از اعضای انجمن داستان هزار و یک شب انزلی نیز در ادامه از بیژن نجدی داستان نویس شاعر گیلانی خالق اثر به یاد ماندنی 'یوزپلنگانی که با من دویده اند' یاد کرد که نگاه عاشقانه اش به جهان به داستانهایش عطر شاعرانه داد . 'کدام پرنده /با بویِ تنِ تو پرواز می‌کند/که باران را/این گونه عاشقانه می‌نوشم؟ '
ترنم دو قطعه موسیقی عاشقانه توسط خشایار مهدیانی ملودیکا و علی پور میرعرب گیتار به برنامه حال و هوای خوش تری بخشید.
*عشق از مضامین مهم آثار ادبی
در ادامه مریم ساحلی بانوی داستان نویس و روزنامه نگار اهل انزلی از نقش عشق در ادبیات برای حاضران سخن گفت و این که عشق همواره از مضامین مورد توجه خالقان آثار هنری و مخاطبانشان در سراسر جهان بوده است .
این مدرس داستان نویسی و بنیان گذار انجمن داستان هزار و یک شب انزلی افزود: در عرصه ادبیات روایت هایی ماندگار از عشق برجای مانده که مرزهای مکان و زمان را در نوردیده است. 
ساحلی اظهار داشت: عشق در ادبیات هر دوره با توجه به ویژگی های اجتماعی و فرهنگی و نگرش مردم و هنرمندان آن دوره به این مقوله بازتاب یافته است. 
وی خاطرنشان کرد: ادبیات کهن ایران زمین، پشتوانه ارزشمندی برای ادبیات معاصراست و توجه به آن می تواند نوید بخش آفرینش آثار شایسته ای باشد.
خوانش داستان ' ناتاشا احمق نیست' روایت عشق دخترک لهستانی که در انزلی چشم انتظار از راه رسیدن دلدار از سیبری بوده از کتاب ' بی خلوتی ' جدیدترین اثر مریم ساحلی توسط این نویسنده بخش دیگری از برنامه بود .
*عشق در آینه شعر شاملو
متجدد در بخش دیگری از این برنامه شعری از شاملوی بزرگ را برای فرهنگ دوستان خواند : ' به تو گفتم/گنجشکِ کوچکِ من باش/ تا در بهارِ تو من درختی پُرشکوفه شوم/و برف آب شد شکوفه رقصید آفتاب درآمد/من به خوبی‌ها نگاه کردم و عوض شدم/ من به خوبی‌ها نگاه کردم/ چرا که تو خوبی و این همه‌ی اقرارهاست، بزرگ‌ترین اقرارهاست.'
*همراهی خوب اهالی فرهنگ با پویش
آرمین صافدل ایده پرداز و بنیانگذار اصلی این پویش از آن بعنوان پروژه ای فرهنگی در راستای کمک به گردش کتاب میان دوستداران کتاب و کتابخوانی یاد کرد.
وی اظهار داشت : در این حرکت فرهنگی قدم ها را خود مردم بر می دارند، آنها که فرهنگ را مهم و توسعه آن را ارجح می دانند. 
وی از اهدای کتاب توسط ناشران، دارندگان کتابخانه های خصوصی و همچنین افراد مختلف به این پویش سخن گفت و افزود: شمار کتابهای اهدایی برای تبادل بین علاقمندان در این دوره چشمگیر بود.
این رویداد فرهنگی که به همت جوانان بنیانگزار پویش تو هم بخوان و با همکاری انجمن هزار و یک شب انزلی ، انجمن طرفداران توسعه انزلی و همیاری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی انزلی برگزار شد.
پنجمین رویداد تو هم بخوان انزلی با استقبال خوب دوستداران فرهنگ پای پلکان عشق مکان انتخابی یکی از سکانس های فیلم عاشقانه ی ' در دنیای تو ساعت چند است' به پایان رسید اما همانگونه که فروغ شعر ایران گفته ' آغاز دوست داشتن است / گرچه پایان راه ناپیداست.' 
گزارش از: گیتی بابایی