میزبانی از عزیز نسین پای پلکان عشق

انزلی-ایرنا- شهر ساحلی #انزلی شانزدهمین شب شهریور 1397 میزبان داستان ها و شعرهای زیبا و ماندگار #عزیز_نسین نویسنده و شاعر شهیر ترک بود.هم او که داستان هایش گرچه نقد طنازانه اقتصاد ، حکومت و فرهنگ و اجتماع ترکیه است اما در بسیاری از کشورهای جهان سوم مصداق دارد و تاریخ انقضاء ندارد.

به گزارش ایرنا، این گردهمایی فرهنگی را پویشگران ' تو هم بخوان' با بنیانگزاری آرمین صافدل کنشگر پرتلاش فرهنگی انزلی پای #پلکان_عشق ترتیب داده بودند . پلکانی تاریخی در بوستان ساحلی انزلی یا همان بلوار که سال 1308 توسط استاد ستار روزگار معمار برجسته این شهر ساخته شد.

◾️تو هم بخوان پویشی برای فرهنگ
راحله ثابت نیا داستان نویس جوان گیلانی و مجری این برنامه در معرفی این پویش ارزشمند گفت: رویداد فرهنگی #تو_هم_بخوان با هدف کمک به گردش #کتاب میان علاقمندان حوزه کتاب و کتابخوانی از آبان 96 کار خود را آغاز کرد.
علی حق ره از هنرمندان محبوب گیلان داستان ' مستر فیشر می آید ' را که نقدی بر دیوانسالاری معیوب اداری است به زیبایی برای حاضران خواند.
خوانش زیبای شعرعاشقانه ای از عزیز نسین مخاطبان را با جنبه دیگری از آثار این بزرگ مرد فرهنگ ترکیه و جهان آشنا کرد.
« حدس می‌زنم/که خواهی گریخت/التماس نمی‌کنم/از پی‌ات نمی‌دوم/اما صدایت را در من جا بگذار.می‌دانم/که از من دل می‌کنی/راهت را نمی‌بندم/اما عطر موهایت را در من جا بگذار.می‌دانم/که از من جدا خواهی شد/خیلی ویران نمی‌شوم/از پا نمی‌افتم/اما رنگت را در من جا بگذار.احساس می‌کنم/تباه خواهی شد/و من خیلی غمگین می‌شوم/اما گرمایت را در من جا بگذار.فرقش را با حالا می‌دانم/که فراموشم خواهی کرد/و من/اقیانوسی خواهم شد سیاه و غم‌انگیز/اما طعم بودنت را در من جا بگذار.هر طور شده خواهی رفت/و من حق ندارم که تو را نگه دارم/اما خودت را در من جا بگذار .»
خوانش دراماتیک داستان ' آسمون به ریسمون باف' توسط محمد حسین بابایی هنرمند عرصه تئاتر گیلان بخش دیگری از برنامه بود. داستانی که عزیز نسین در آن به ظرافت استادی اقتصاد، فرهنگ و مشکلات اجتماعی جامعه خود را به نقد می کشد.

◾️ عزیز نسین طنازی مصلح
در ادامه مریم ساحلی بانوی داستان نویس و مدرس داستان نویسی انجمن هزار و یک شب حاضران را به اجمال با زندگینامه و ویژگی های آثار عزیز نسین آشنا کرد.
وی با اشاره به فرازهایی از زندگی عزیز نسین گفت: آنچه سالهاست آثار این نویسنده طنز پرداز را با اقبال عمومی مواجه ساخته، نگاه عمیق وی به مسایل و چالش های اجتماعی، سیاسی و اقتصادی در کنار زبان ساده و شخصیتهای داستانی ملموس بوده است. این بانوی داستان نویس و روزنامه نگار افزود: آثار نسین مخاطبان را می خنداند و به تفکر وا میدارد.

گیتی بابائی