افزایش سرانه فضای سبز یا تغییر فضای سبز به بلند مرتبه سازی .. قصه قدیمی .......

 خبر - سبزپرس - پایگاه  خبری فضای سبز و محیط زیست ایران - مورخ 26/08/1392
کد خبر : 92081087 

http://isdle.ir/news/index.php?news=9379

شهردار بندر انزلی: رضا پورشعبان

افزایش سرانه فضای سبز در دستور کار شهرداری است

پور شعبان ( شهردار  فعلی بندر انزلی) تاکید کرد: اگر جبر زمانه و افزایش جمعیت باعث رواج آپارتمان نشینی شده و دیگر خبری از خانه‌های ویلایی حیاط دار نیست، ما وظیفه داریم برای بهبود فضای شهری و تامین سلامت زیستی و روحی مردم در هر مکان و منظری که شرایط اجازه بدهد برای افزایش سرانه فضای سبز و ایجاد پارک‌های محلات و توسعه جلوه‌های سبز اقدام کنیم.

اما درخبری دیگر چند  سال پیش تر ...

شهردار بندر انزلی: محمد تقی موسویان

نهادها امکان داشتن فضای سبز را از مردم سلب نکنند.

 


محمد تقی موسویان شهردار انزلی با ابراز ناخرسندی از روند واگذاری اراضی با توان کاربری فضای سبزعمومی به برخی نهادها، خواستار همکاری این بخش‌ها با شهرداری جهت حفظ این اراضی برای رفاه عمومی شهروندان شد.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) - منطقه گیلان، گیلان با وجود آنکه استانی سرسبز شناخته می‌شود اما سرانه فضای سبز شهری آن از سرانه کشوری فضای سبز کمتر است.

این مهم در شهرهای کوچک و گردشگر پذیر چون بندر انزلی که رشد نامتوازنی بین بافت شهر و تراکم جمعیت دارد بیشتر به چشم می‌خورد. این روزها در نبود خانه‌های بزرگ و ویلایی و حیاط‌دار، پارک‌های محله‌ای و زمین‌هایی که می‌توانند کاربری فضای سبز داشته باشد، تنها تفریح مردم از گرما و شرجی روزهای طولانی تابستان است.

سید تقی موسویان شهردار بندر انزلی از برخی از دستگاه‌های دولتی خواست جهت همراهی با شهرداری، آن دسته از املاک در اختیارشان که دارای کاربری فضای سبز است به اشخاص حقیقی نفروشند، چرا که شهرداری برای باز خریدن این املاک از افراد حقیقی دچار مشکلات عدیده‌ای می‌شود.

موسویان تاکید کرد: داشتن فضای سبز، مکان تفریحی و تفرجی حق شهروندان است لذا گسترش فضای سبز شهری، ایجاد بوستان‌ها و پارک‌های محله‌ای که نیاز مردم است، در برنامه شهرداری قرار دارد.

...و گزارش وضعیت موجود   : بهار 1394

از سالها پیش حتی قبل از احداث خیابان معلم در غازیان در طر ح تفصیلی گذشته کاربری دو سمت حاشیه  این خیابان فضای سبز حاشیه ای بوده است و اسناد  مالکیتی پلاکهای مجاور  و همه کسانی  که در اثر معامله و انتقال ،سند جدید گرفتند  در حد غربی به فضای سبز می زند. اما متاسفانه  این فضای سبز در زمان  تصدی شهرداری توسط آقای بدری به پیشنهاد شهرداری انزلی در کمیسیون ماده 5 راه و شهرسازی  با درخواست تغییر کاربری از فضای سبز  به  مسکونی موافقت شد و به  نهادی که مسئولیت بررسی عملکرد های اجرائی شهرداری را دارد واگذار گر دید و  لی بخشهائی از  اراضی با تراکم بالاتر از تراکم محلی  و  مجاز  ، درست  در مقابل  ساختمانهای کوتاه تر با تراکم مقرر در طرح که سندشان به فضای سبز  میزده است مورد ساخت وساز قرار گرفته  و ساخته شده اند.

  پلاک مابین دو ساختمان بلند در حد غرب با فضای سبز  بر می شده است

اکنون نیز در طرح جامع جدید  1392 باقیمانده آن زمینها نیز با تعیین کاربری مسکونی در حال ساخت وساز آپارتمانهای مشابه است . معماری این آپارتمان ها هویت مشخصی ندارد و ملغمه  ای از معماری بیزانس - گو تیک را یاد آوری می کند .

                                                 و هم اکنون  باز در حال سا خت

مغایرت های طرح جامع فعلی  1392 و  طرح تفصیلی   قبلی،   در نادیده گرفتن  حقوق مکتسبه  افراد و شهروندان در گزارشی به دبیرخانه  شورای عالی شهرسازی و معماری برای  بررسی  ، اصلاح  وتغییر  از این قرار است .

1 - کاربری وضع موجود در سرتاسر حاشیه‌ ی خیابان معلم برابر تمامی طرحهای فرا دست پیشین فضای سبز  می باشد و

الف -  در سند پلاک های اطراف آن از حد غرب به فضای سبز می زند .

اطلاق زمین بایر و سپس تغییر کاربری این فضا به مسکونی  ، وجاهتی قانونی نداشته و حقوق مکتسبه مالکان پلاکها ی مجاور را ازبین میبرد.

تغییر کاربری فضای سبز در شهر ی که سرانه فضای سبز آن با استاندارد  شهر های ایران فاصله زیادی دارد  ، کاری خلاف وغیر قانونی است که متاسفانه در چند سال پیش در بخشی از این  فضای سبز از طریق کمیسیون   ماده 5   ، تغییر کاربری  به مسکونی داده شده است و ساخته شدن ساختمانهای بلند مرتبه و حتی خارج از تراکم   ( مازاد تراکم )  ،  حقوق مکتسبه  نه تنها پلاک های مجاور  را ضایع می نماید بلکه با حقوق شهروندان در تعارض است.

۹۴/۰۴/۱۹ موافقین ۰ مخالفین ۰
کمیسیون عمران انجمن طرفداران توسعه بندرانزلی

نظرات (۱)

ان بندگان خدا که سندملک شان به فضای سبزمیزند یعنی "درسند قید شده که ازیک سمت به فضای سبزمحدوداست " ؟ اگرچنین است باید این افراد رااگاه نمودتابا اعتراض جلوی ساخت وسازمجددرابگیرند.
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی